Az üdülési csekk szeptemberben megszűnő adókedvezménye s emiatt várható gyors kivezetése kapcsán, illetve a SZÉP-kártya elfogadóhálózatának lassú kiépülése és még inkább a munkáltatók körében történő vontatott elterjedése miatti aggodalmainak adott hangot a szállodások és éttermesek szövetsége.
Budapesten a július-augusztusi mutatók (a kiemelt események időpontját leszámítva) már a tavalyi forgalmi adatok alatt vannak, míg a vidék stagnál, vagy kismértékű csökkenést mutat – már csak ezek miatt is gyors intézkedésekre lenne szükség az új cafetériaelem elterjesztésének segítésére, mivel nincs remény jelentősebb külföldi vendégéjszaka szám többletre. Így viszont még inkább húsba vágó lesz a belföldi turizmus máris érzékelhető kifulladása. (Ezt a szállodaszövetség régióvezetőinek nyári szezont értékelő beszámolói is megerősítették.) Ezzel szemben jelenleg nincs érdemi marketingje a SZÉP-kártyának, sem a kibocsátók, sem a nemzeti marketingszervezet részéről. Felvetődött, hogy a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány szeptember végén levélben hívhatná fel legnagyobb vevőinek figyelmét a SZÉP-kártya választására, a kormányzat pedig rásegíthetne egy olyan kampányra, melyben a még be nem váltott üdülési csekkek felhasználására ösztönöznének, nehogy a csekktulajdonosok kifussanak az érvényességi határidőből.
Az idegenforgalmi adó főleg a fővárosban okozott kigazdálkodhatatlan problémát, annak a törvénymódosításnak következtében, mellyel lehetővé vált, hogy a kerületek önállóan vethessék ki az ifát. Egyelőre azonban az ígéretek ellenére a leghalványabb jele sincs annak, hogy – mint ahogy arról korábban szó volt – januártól fővárosi szinten egységessé tennék az ifa-kivetést. Az MSZÉSZ az ismert problémakörről nemrégiben ismételten emlékeztetőt küldött többek között a parlamenti szakbizottság elnökének, a tárcát felügyelő miniszternek és a 23 fővárosi kerületnek – ezekre egyelőre nem kaptak választ. Mivel egyelőre nem világos, hogy szerepel-e a probléma végleges megoldását rendezni hivatott turizmus törvény benyújtása és megtárgyalása a parlament őszi munkatervében, különös figyelemmel kell majd követni a heteken belül terítékre kerülő önkormányzati, illetve a helyi adókról szóló jogszabály alkotási folyamatot.
Közös szállodás fellépést igényelne a tavaly a kisadók között eltörölt adónem, a tévé üzemben tartási díj kapcsán jelenleg folyó adóhatósági vizsgálat. Néhány szálloda jelezte, hogy a Nemzeti Adó és Vámhivatal revizorai öt évre visszamenőleg ellenőrizve a befizetéseket, vitatják a monitorként üzemeltetett készülékek mentességét az adóteher alól.
A szállodások nagyon remélik, hogy az államigazgatás segítségével sikerül megakadályozni az Artisjus szerzői jogdíjakra vonatkozó áremelési szándékát a jövő évre.
Turizmus Panoráma Bulletin, 2011.09.13.