A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt fogalmazott meg a SZÉP Kártya bevezetéséről, melyben hangsúlyozzák: a SZÉP Kártya mielőbbi piacra kerülése több okból is indokolt. Egyrészt, amennyiben egy cégnél maradt 2011-es évre elkölthető szabad cafeteria-keret, a SZÉP Kártyának valós alternatívát kell jelentenie ennek elköltésére. Azon cégek esetében, amelyek már az idei évre lehetővé tették a SZÉP
Kártya igénybevételét, lehetőséget kell biztosítani annak felhasználására még idén.
Fontosnak tartják, hogy 2011. október és december között esedékes vállalati cafeteria-megállapodások során a munkavállalók és a munkáltatók már egy működő, számos elfogadóhellyel rendelkező rendszert láthassanak, és így meggyőződéssel választhassák az arra jogosultak a SZÉP Kártyát 2012-re.
A közlemény úgy fogalmaz: a két juttatási forma nem egyik napról a másikra váltja egymást, hanem több mint egy éves időtartam alatt. 2011-ben a SZÉP Kártya új termékként lépett a piacra, idén még az üdülési csekk a fő eszköz a pihenési célú dolgozói juttatásokban. 2012-ben a SZÉP Kártya és az üdülési csekk párhuzamosan lesz még jelen a piacon. Igaz, a 2011. szeptember 30. után kiadott üdülési csekkek adókedvezménye megszűnik, de a korábban juttatott üdülési csekkek még egy évig, tehát legkésőbb 2012. szeptember 30-ig felhasználhatóak.
2012-re a SZÉP Kártya valós választási lehetőségként jelenik már meg a cafeteria-rendszerben, átvéve az üdülés csekk szerepét, hiszen a munkavállalók 2011 végén, illetve 2012 elején nyilatkoznak az általuk választott 2012-es juttatásokról. Abban bíznak, hogy ez alatt a néhány hónap alatt a SZÉP Kártyát választók száma jelentős növekedésnek indul. 2013-ban már csak a SZÉP Kártya lesz a piacon.
A SZÉP Kártya népszerűségének további növelése, valamint a cafeteria-rendszer egyszerűbbé és olcsóbbá tétele érdekében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szeptember 13-án bejelentette a SZÉP Kártya rendszerének bővítését.
A tervek szerint a SZÉP Kártyához jövő év január 1-jétől három elkülönülő számla tartozik majd, és nő a munkáltató által kiadható összeg is. Az éves keret szerint szálláshely-szolgáltatásra 225 ezer forint, meleg étkezésre 150 ezer forint, szabadidős, egészségmegőrző célra 75 ezer forint áll majd rendelkezésre. Ezzel a SZÉP Kártya keretösszege 50 százalékkal összesen évi 450 ezer forintra emelkedik, miközben a dolgozók nagyobb szabadságot kapnak ezen összeg felhasználásában. Ez a két tényező jelentősen növelheti a SZÉP Kártya népszerűségét. A szálláshelyeken túl éttermek, fürdők és egyéb pihenést, egészségmegőrzést biztosító szolgáltatók is elfogadóhellyé válhatnak majd.
Mint a közleményben olvasható, az elfogadóhelyek részéről célszerű lenne minél hamarabb csatlakozni, mivel a csatlakozás nem jár semminemű költséggel, elkerülhető egy esetleges év eleji torlódás az elfogadóhelyek rendszerének telepítésénél, az elfogadóhelyek számának növelése pozitív hatással lenne a munkáltatók csatlakozási hajlandóságára is.
Összességében elmondható, hogy ha a szállásadó szakma minél gyorsabban, minél több munkavállaló csatlakozását szeretné elősegíteni, akkor nekik is minél előbb, minél nagyobb számban célszerű csatlakozniuk a SZÉP Kártya rendszeréhez.
Turizmus Panoráma Bulletin, 2011.09.15.